Film, a także – kino, film, film telewizyjny, film animowany – odrębne dzieło sztuki filmowej. Technologicznie film jest zestawem ruchomych obrazów (klatek montażowych), połączonych z pojedynczą fabułą. Każda klatka montażowa składa się z sekwencji fotograficznych lub cyfrowych zdjęć nieruchomych (klatek), na których utrwalone są poszczególne fazy ruchu. Z reguły film ma akompaniament dźwiękowy.
Na początku XX wieku w Rosji powszechnie mówiło się o “filmie” a poza zwyczajowym znaczeniem, słowo to odnosiło się do filmu.
Obszar działalności człowieka związany z tworzeniem i reprodukcją filmów nazywany jest kinematografią. Kinematografia obejmuje obszar zastosowania filmu jako dziedziny sztuki (sztuka filmowa), (technologia filmowa), a także przemysł filmowy. Filmy powstają poprzez nagrywanie ruchomych obrazów otaczającego je świata za pomocą maszyn do robienia filmów lub kamer kina cyfrowego, a także powstają z pojedynczych obrazów za pomocą animacji lub efektów specjalnych.
Oglądanie filmów jest częścią współczesnej kultury. Bohaterowie popularnych filmów i aktorzy, którzy je grają, często stają się sławni, a ich wizerunki są rozpoznawalne. Kina budowane są specjalnie z myślą o masowym oglądaniu filmów. Zazwyczaj czas trwania filmu wynosi 90-120 minut. W środowisku domowym telewizor z podłączonym do niego odtwarzaczem wideo jest tradycyjnie wykorzystywany do oglądania filmów; ostatnio coraz częściej wykorzystuje się do tego celu komputer osobisty, smartfon i inne elektroniczne urządzenia do odtwarzania wideo.